Thajský Život . COM

Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský Život . COM - Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Aké víza do Thajska?

Thajské vízaThajsko v roku 2011 zrušilo pre občanov Slovenska a Česka vízovú povinnosť pri vstupe do Thajska na účely turizmu po dobu 30 dní, tz. pokiaľ sa chystáte do Thajska len na dovolenku, bude Vám úplne stačiť len cestovný pas (využiť môžete aj starší typ pasu bez biometrického podpisu. Takýto pas je už povinný napr. pri cestovaní do USA).

Budova Incheba, BratislavalVíza do Thajska si na Slovensku môžete vybaviť jedine prostredníctvom Royal Thai Consulate v Bratislave. Konzulát sa nachádza na 14-tom poschodí v administratívnej budove v komplexe Incheba. Pred samotným vybavovaním Vás však na prízemí budovy nájdete akúsi „čakáreň“. Na vrátnici nahlásite, že sa zaujímate o víza do Thajska, kde následne obdržíte formulár spolu s inštrukciami, ako je potrebné formulár vypísať a aké doklady je potrebné pri samotnom vybavovaní doložiť. Víza do Thajska na dobu dlhšiu ako 30 dní sú rozdelené následovne:

visa_tab_3Pokiaľ sa v Thajsku plánuje zdržať dlhšie a nemáte viac ako 50 rokov, resp. ste v Thajsku nikdy predtým neboli, asi najjednoduchšia cesta je vybaviť si Turistické víza na 6 mesiacov s 3 vstupmi do krajiny. Dĺžka pobytu 60 dní znamená, že turista i napriek tomu že ma víza na 6 mesiacov, je povinný každých 60 dní krajinu opustiť a vrátiť sa späť (tzv. víza run). Pokiaľ sa plánujete zdržiavať v oblastiach ako Pattaya, Trat (Koh Chang), asi najjednoduchšie bude praktizovať víza run cez Kambodžu. Osobne si myslím, že víza run netreba vnímať ako otravnú byrokratickú povinnosť, ale ako možnosť spoznávať nové destinácie aj v susedných krajinách okolo Thajska. Na takéto aktivity máte dostatok času, pretože napr. pri Kambodži sa môžete v krajine na thajské víza zdržať až 15 dní za účelom turizmu. Pre vybavenie 3-vstupových turistických víz na 6 mesiacov budete potrebovať:

  1. Vyplnený formulár – dotazník (je možné si ho stiahnuť na stránke thajského konzulátu na slovensku http://www.thaiconsulate.sk/). Nezabudnite na fotku nie staršiu ako 6 mesiacov, ktorú je potrebné na tento formulár do pravého horného rohu prilepiť.
  2. Cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko
  3. Fotokópia spiatočnej letenky (alebo vytlačenú elektronickú letenku, pokiaľ ste tak učinili napr. prostredníctvom internetu. Doklad o zaplatení nie je povinný.)
  4. Potvrdenie o ubytovaní v Thajsku (tzv. voucher. Osobne tejto povinnosti moc nerozumiem. Pokiaľ chcete túto povinnosť splniť len administratívne, je možné si prostredníctvom stránky www.agoda.com objednať akékoľvek najlacnejšie ubytovanie na obdobie povedzme 1 mesiaca. Po vykonaní objednávky obdržíte na e-mail podpísaný voucher, ktorý je potrebné predložiť. Pokiaľ však nezaplatíte objednané ubytovanie v dobe splatnosti, neplatíte žiadne storno poplatky a Vaše ubytovanie prepadne,)

VízaPokiaľ si vyberiete možnosť vystaviť víza na počkanie (spoplatnené 15 EUR), celý proces Vám nezaberie viac ako pol hodinu. V prípade že chcete využiť víza čo najefektívnejšie, odporúčam vybaviť si ich v čo najneskoršom termíne, pretože platnosť víz začína plynúť dňom vydania, nie dňom odletu, avšak nakoľko thajský konzulát v Bratislave má otváracie hodiny pre verejnosť iba v stredu od 10-12:00, odporúčam termín minimálne 2 stredy pred odletom.

Ako ďalej, ak plánujete v Thajsku ostať dlhšie?

Existuje viacero spôsobov ako zostať v Thajsku dlhšie. Ten najjednoduchší a finančne viac náročnejší je vrátiť sa späť na Slovensko a požiadať znova konzulát o nové cestovné víza. Ja osobne na základe odporúčania plánujem požiadať v krajine o študentské víza, tz. nájdem si školu (pravdepodobne jazykovú), ktorá podľa informácii ktoré som dostal od priateľov žijúcich v Thajsku vybaví za vás pre vás študentské víza na obdobie 1 roka, a to vraj bez nutnosti vrátiť sa späť na Slovensko. Pokiaľ sa mi to podarí, budem k tejto téme určite písať samostatný blog.

 

  • Martin Zatroch says:

    Skvelý post Hexa! (=
    Pre porovnanie uvádzam odkaz smerujúci k vysvetleniu systému amerických víz [0]. Taktiež som rád videl termín „visa run“, ktorého sa okrajovo dotkol aj Erik Gyepes na svojom blogu [1]. Mno a ten „voucher“ ohľadom platby za ubytko, prešpekulované to tam máte v dobrom slova zmysle. ;D Veľa úspechov, spokojnosť zo sebou samým ako osobnosťou a najmä uvedomelý aka „mindful“ život v prítomnosti prajem.

    PS: Do tretice prikladám tip na svoj obľúbený Zen blog [2]. d-_-b \m/

    0.| http://blog.sourcing.io/visa-guide
    1.| http://depi.sk/
    2.| http://zenhabits.net/

  • sumo-- says:

    Zdravim Martin,

    ako sa ti zije v thajsku? Si stale tam? Chcel by som sa ta opytat, ak by som chcel ist do thajska za pracou, t.z. najst si nieco tam a robit aspon 2-3 roky, da sa to vobec vybavit? Kedze podla toho co citam, tak najdlhsie viza pracovne su na 3 mesiace.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*