Nedávno som zdieľal článok o tom, aké je nebezpečné jazdiť po Thajsku na skútri bez prilby a že fatálne nehody sú tu na dennom poriadku. Včera som nehodu zažil na vlastnej koži. Vinníkom nehody som bol pravdepodobne ja – prešiel som cez križovatku v domnení, že semafory sú vypnuté, pritom na semafore svietili všetky farby okrem červenej. Križovatkou som prechádzal rovno v rýchlosti cca 40km/h a pravú stranu skútra mi zachytil iný skúter idúci rovno na zelenú sprava asi v rovnakej rýchlosti. Náraz sa mi podarilo nejakým zázrakom stabilizovať, odniesla si to len moja noha, plasty (diera v trupe) a konštrukcia skútra. Horšie na tom bol vodič druhého skútra a jeho skúter. Nakoľko čelne narazil do boku môjho skútra, okamžite išiel k zemi. Thajský vodič bol, ako inak, bez helmy. Po páde utrpel zranenia oboch nôh, rozbité kolená a pravú ruku mal rozrezanú z úlomkov od skútra, po ktorých sa po páde asi 5 metrov šúchal. Jeho skúter ostal spredu rozbitý na kašu.
Paradoxne je zázrak, že nehoda dopadla tak ako dopadla, pretože keby došlo k priamemu nárazu oboch skútrov (nie len do zadného boku), tak to pravdepodobne obaja nerozchodíme. Po nehode sa behom 5 minút zhŕklo okolo nehody asi 30 thajských pozorovateľov a pristavili sa 2 policajné motorky. Nemal som v pláne sa hádať, vinu som si priznal a bol som pripravený prijať zodpovednosť. Som z poisťovacej branže a pretože došlo aj k ujme na zdraví, kde je predpoklad doby liečenia viac ako 14 dní, čakal som ako na Slovensku podobný scenár – mastná pokuta, plná náhrada škody na motorke poškodeného, bolestné, liečebné náklady a pod. Čakal som, že všetky tieto náklady budem musieť znášať sám, pretože v Thajsku jazdím len na EU vodičský preukaz, nemám ani medzinárodný ani thajský (nie je možné vybaviť na turistické víza), takže zákonná poistka mi bude pravdepodobne na nič.
Sedel som na obrubníku pri ceste a čakal som, čo vzíde z búrlivej diskusie poškodeného s policajtmi. Asi po 15 minútach si vedľa mňa prisadol policajt, namiesto dokladov si odo mňa vypýtal cigaretu. Zapálili sme si a po anglicky predniesol: „Four thousand baht and everything will be ok“. Chvíľku som neveril vlastným ušiam, no keď mi to zopakoval, vytiahol som 4000 bahtov a podal ich poškodenému. Poškodený mi cez policajtov pretlmočil, že už je všetko OK, nadiktoval mi adresu a že ak tak sa môžem niekedy zastaviť na kávu… Policajt jeden druhý podal ruku a o chvíľku boli všetci preč. Ja som sedel na obrubníku a dával si dokopy, čo sa vlastne stalo a ako úžasne som z tejto situácie obišiel. 4 000 bahtov je zhruba 91 EUR. Skúste si takúto situáciu predstaviť na Slovensku. Chvála bohu že to dopadlo tak ako to dopadlo…
Tony says:
Cau Martine
No to čumim jak to dopadlo ta tvoje bouračka ,zaplat panbuh že tak dobre
tak to je mazec jak to tam funguje,
No co jinak jak se ma? ses porad na dovolenke nebo uz neco robiš a co thaječky uz je neco na obzoru, a co Pavel, vubec se neziva nevis co je s nim?Nabizis ty zazračne caje ktere sem si tam chtel koupit ale nenasel sem je tak asisi je koupim od tebe ale nevim jak a kam ti mam poslat penize
napis cus Tony
Martin Macák says:
Ahoj Tony, jop som rád že to dopadlo tak ako to dopadlo, nechcem si ani predstavovať čo keby, takto je to ok :-). Nedá sa presne definovať, či mi dovolenka skončila alebo neskončila, vieš ako je to v Thajsku, mám pocit že aj keď riešim povinnosti cez notebook, tak som vlastne aj tak stále na dovolenke. Pokojne Tony si keď si vyberieš nejaké produkty cez thaibam.com, tak ťa to nasmeruje aj na platobné údaje, ale keby čo pokojne ma kontaktuj, vysvetlím na nainštruujem :-). Drž sa!
Václav says:
Teda Martine koukám že sbíráš zkušenosti ve všech směrech 😀
Martin Macák says:
Jo no Václave, zadarilo sa, kiež by táto skúsenost tohto typu bola posledná 🙂