Thajský Život . COM

Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský Život . COM - Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Je thajský život „lacnejší“ ako na Slovensku?

chang-beer-bO Thajsku je všeobecne známe, že cenová hladina takmer všetkých komodít je tu o oveľa lacnejšia ako v EU a to i napriek tomu, že ceny v Thajsku majú z roka na rok rastúcu tendenciu. Za veľké cenové rozdiely môže viacero faktorov. Napr. minimálna mzda, ktorú thajský zákon stanovuje na 300 bahtov denne, teda cca 9 000 bahtov mesačne, čo je v prepočte aktuálnym kurzov 44,7 EUR / baht zhruba 200 EUR / mesiac, pričom priemerná mzda sa pohybuje na úrovni 12 000 bahtov na mesiac (teda cca 270 EUR / mesiac) a nad hranicu priemernej mzdy nezarobí viac ako 85% obyvateľov Thajska.

Vývoj kurzu EUR / THB za 5 rokov

Vývoj kurzu EUR / THB za 5 posledných rokov

Ďalším nezanedbateľným faktorom je vývoj kurzu EUR / THB. Euro dosiahlo oproti thajskému bahtu najvyššiu úroveň (pred krízou) za posledných 5 rokov v 5-6 mesiaci roku 2009 na úrovni 48,46 Bahtov za 1 EUR a odvtedy kurz klesal až na najnižšiu úroveň, ktorú dosiahol v 3 mesiaci roku 2013, a to len 37,69 Bahtov za 1 EUR. Od tohto momentu až do dnes kurz EURA voču THB s menšími odchýlkami rastie a momentálne balancuje na úrovni 44,70 THB / EUR, čo je za 11 mesiacov nárast o 7,10 THB za 1 EUR. Za tento stav čiastočne môže aj stále prebiehajúca politická kríza v Thajsku, ktorá odštartovala koncom októbra roku 2013 a vyústila až do masových protestov a útokov, ktoré trvajú doteraz. Navyše riešenie politickej krízy v Thajsku je v nedohľadne, pretože štátna pokladnica zíva prázdnotou a do protestov sa zapojili aj pestovatelia ryže – tým vláda v minulosti zagarantovala výkup ryže za cenu, ktorá je zhruba na 2-násobnej úrovni ako je reálna trhová cena ryže. Pestovateľom vláda už viac ako 3 mesiace za ryžu nezaplatila, chýba jej totižto viac ako 120 miliard bahtov (2,68 MLD EUR)…

Práca v Thajsku

Práca v Thajsku

Ďalším dôvodom je samotný sociálno – ekonomický systém. V Thajsku neexistujú s výnimkou štátnych zamestnancov žiadne povinné sociálne programy v porovnaní so Slovenskom, tz. žiadne povinné sociálne poistenie, zdravotné poistenie a pod (existujú len na dobrovoľne báze a väčšina thajcov na takéto programy buď nemá peniaze alebo sa do nich jednoducho nezapájajú). Väčšina drobných podnikateľov predáva na základe živnostenského oprávnenia, za ktoré sa jednorázovo platí ročne licencia do 1000 bahtov. Gro takýchto živnostníkov nevedie žiadne účtovníctvo a nemá povinnosť odvádzať akúkoľvek daň z príjmu a daň z pridanej hodnoty. Aj tento fakt sa odráža na konečnej cene tovarov a služieb.

Pre predstavu o cenách tu je krátke porovnanie rôznych komodít alebo služieb (vychádzam z cien na ostrove Koh Chang, ktoré sú oveľa vyššie ako na pevnine):

PIVO (Chang) 330 ml, 1 plechovka 32 bahtov (0,71 EUR)

Benzín 95 Oktán 1L, 40,20 bahtov (0,899 EUR)

Fľaska Red Bull 0,25 ml, 10 bahtov (0,22 EUR)

Taxi služba s taxametrom, 1km –  5 bahtov (0,11 EUR)

Cigarety Marlboro Light 20ks, 90 bahtov (2,01 EUR)

Práčovňa – 1kg prádla, 45 bahtov (1,01 EUR)

Švédske stoly – barbeque (all you can eat), 170 bahtov (3,80 EUR)

  • Peter says:

    Zdravim Martin,
    iste mi das zapravdu, ze tie thajske ceny su dost rozdielne v kazdej oblasti. Co som mal moznost vidiet tak niekedy to thajci s cenami prezenu aj trojnasobne. Zijem na Koh Tao par mesiacov, a poviem ti – na nijakom mieste v Thajsku zatial nemali vyssie ceny ako tu. Vysoka fluktuacia turistov na ostrove im dovoluje robit si s cenami co sa im zachce. Stale pride niekto kto to zaplati. Obmedzeni su maximalne tak konkurencnym tovarom od suseda. Pivo Chang +10 bahtov k tvojej cene. Benzin +10B. Taxi? tak to je samostatna kapitola. Nakolko to je maly ostrov, taxi tu velmi nieje potreba. Ale za 4km usek si pytaju 400B (da sa zjednat na 300) atd. Clovek ked na konci mesiaca balancuje tak si uvedomi, ze ten zivot nie je az taky lacny ako by sa mohol zdat. Kazdy nech si vyberie svoje oblubene miesto. Ak sa nam niekde zda byt draho, stale sa da prestahovat niekam inam :). Vzdy to zavisi na tom, aky zivot vedieme.

    • Martin Macák says:

      Ahoj Peter, ako píšeš, ceny sú v Thajsku v rôzných oblastiach diametrálne rozdielné. Porovnávať napr. Chiang Mai s Koh Samui / Koh Thao v cenách je ako porovnávať ceny na Slovensku a vo Veľkej Británii … Napr tu v Chanthaburi sú ceny úplne kdesi inde aj v porovnaní s Koh Changom (lacnejšie), pretože za ten čas čo som tu som na turistu nenatrafil (na cudzincov áno, ale spravidla s non-immigrant visa) 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*