Thajský Život . COM

Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský Život . COM - Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Kúpa motorky v Thajsku – Yamaha Nouvo 125i

Yamaha Nouvo 125i

Yamaha Nouvo 125i

Po 2 týždňoch v Thajsku som sa rozhodol zaobstarať si vlastný dopravný prostriedok – skúter. Dôvodov prečo som sa tak rozhodol bolo viac. Na ostrove Koh Chang, na ktorom sa momentálne nachádzam, je možné prenajať si motorku v závislosti od počtu dní od 300 do 150 bahtov na deň. Doposiaľ som mal prenajatú staršiu motorku Yamaha Mio 125i, s ktorou som bol relatívne spokojný a pretože som si ju zobral na celý mesiac, dohodol som sa na cene 150 bahtov na deň, čo je na Koh Chang naozaj fantastická cena (v prepočte asi 3,5 € / deň). Problém pri prenajatých motorkách na Koh Changu:

  • Ak ste spôsobili na motorke škodu. Takmer žiadna motorka nie je havarijne poistená a za škody zodpovedáte v plnej výške (kamarátke pri páde z motorky vyrubili v servise cca 4000 Bahtov).
  • Nemôžete opustiť s motorkou ostrov. Je to jedná z podmienok prenájmu motorky u väčšiny prenajímateľov.
  • Väčšina prenajímateľov si u seba necháva do zálohy cestovný pas za požičanie motorky. Na tomto sa však dá individuálne dohodnúť napr. zložením finančnej kaucie alebo jednoducho argumentovaním, že o kúsok vedľa po Vás pas nepožadovali :-).
  • Najlacnejšie motorky na prenájom už majú spravidla to najlepšie za sebou.

Pokiaľ plánujete v Thajsku ostať dlhšie, rozhodne sa oplatí zaobstarať si vlastnú motorku – skúter. Kúpa skútra v Thajsku má však niekoľko prekážok, ktoré som si vyskúšal na vlastnej koži (rozpíšem nižšie).

Predajňa honda & yamaha na Koh Chang

Predajňa honda & yamaha na Koh Chang

Pri kúpe skútra som mal definované jasné požiadavky – max 1 rok starý, max 10tis km, max do 40tis Bahtov. Po technickej stránke mám odskúšané, že na relatívne pohodlné cestovanie na trasy do 100-150km bude stačiť skúter s objemom do 125 cm3. Na ostrove Koh Chang sa nachádzajú 2 autorizovaný predajcovia skútrov – Honda a Yamaha. Mojím požiadavkám z hondy vyhovovala len Honda Click 125i, ktorej nová cena sa však pohybovala okolo 56tis Bahtov a predajca nemal na salóne žiadne predvádzacie kusy za zvýhodnenú cenu. Honda Click je naozaj pohodlný a robustný skúter, veľmi dobre tlmí nerovnosti na ceste, motor ma tichý a kultivovaný chod. Horšie je to však pri ostrejších zatáčkach, ktoré na rozdiel od požičanej yamahi mio zvládala o niečo horšie.

Yamaha Nouvo VS Mio

Yamaha Nouvo VS Mio

Po návšteve predajcu Yamaha má oslovili 2 skútre – Yamaha Mio 125i a Yamaha Nouvo 125i. Oba tieto skúter boli predvádzacie a pohybovali sa v naozaj zaujímavej cenovej hladine. Robustnejší a väčší skúter Nouvo za 44tis Bahtov a menší Mio za 36tis Bahtov, najazdené podobne okolo 10tis km a 1 rok staré. Po dôkladnom rozhodovaní a testovaní som sa nakoniec rozhodol pre Yamaha Nouvo 125i  z následovných dôvodov:

  • Skúter je väčší, má viac úložného priestoru pod sedadlom
  • Vyšší objem palivovej nádrže (cca 4,7 litra)
  • Priame vstrekovanie paliva
  • Motor chladený vodou
  • Vysoký výkon motora (8,1 kW)
  • Perfektné osvetlenie cesty vďaka šošovke pri jazde v noci
  • Dvojité odpruženie zadného kolesa
  • Výborná spotreba, nízke prevádzkové náklady
  • Palubný počítač – tripmeter, momentálna spotreba, dojazd…
  • V zákrutách pocitovo sedí lepšie ako Honda Click

Jediné čo môžem yamahe nouvo na rozdiel od hondy click vytknúť je o niečo horšie tlmenie nerovností na ceste, čo je však podľa mňa daň za lepšie sedenie v zákrutách. Predajca tvrdí, že skúter dosahuje najvyššiu rýchlosť okolo 120km / h. Zatiaľ sa mi podarilo na dlhšej rovinke vytiahnúť max 110km/h podľa GPS, tachometer ukazoval okolo 116 km/h.

IMG_1051

Palubák Yamaha Nouvo 125i

V konečnej fáze po dohode s predajcom sme sa dohodli na konečnej cene 42tis Bahtov, čo je v terajšom kurze cca 43,6 Bahtov za EURO približne 960 EUR. Za túto cenu si na Slovensku obstaráte maximálne čínsku 125-ku s karburátorom a s výkonom do 5 kw (motorro maxx 125 s výkonom 4,6kw stojí jazdená okolo 950-1000 EUR). Pre porovnanie s podobnou kvalitou ma napadá na Slovensku napr. Peugeot SpeedFight 3 – 125cm3 s výkonom 7,8 kw, priamym vstrekom paliva a vodným chladením (ktorý aj tak na rozdiel od yamahy nemá dvojité odpruženie ani šošovku pre rozptyl svetla), ktorého cena začína na úrovni 2400 EUR s DPH a jazdený – ročný si viete zaobstarať okolo 1900-2000 EUR.

Honda Click & Yamaha Nouvo

Honda Click & Yamaha Nouvo

Čo sa týka prevádzkových nákladov, yamaha ma predpísaný minimálne 91-oktánový benzín, ktorého cena sa pohybuje od 37 do 42 bahtov za liter (na koh changu z čerpacej stanice, nie od fľašových predajcov to je okolo 41 bahtov za liter). Na plnú nádrž za 160 bahtov urobím pri veľmi neekonomickej jazde okolo 120 kilometrov. Olej ma predpísanú výmenu raz za 3000 kilometrov a výmena oleja aj s filtrami Vás nebude v autorizovanom servise stáť viac ako 200 bahtov (4,7 EUR), brzdové obloženie vám vymenia rovnako za cca 200 bahtov. Najväčší problém so samotnou kúpou motorky nastáva pri samotnom procese registrácie.

Tlačivo & Potvrdenie o pobyte

Tlačivo & Potvrdenie o pobyte

Donedávna v Thajsku vo väčšine provincií vrátane TRAT-u a CHANTHABURI fungovala možnosť prihlásiť motorku aj keď vlastníte len turistické víza. Podľa nového však už motorku na turistické víza neprihlásite. Pre prihlásenie je totiž potrebné, aby Vám immigration vystavil tzv. rezidentský certifikát (list of residence), teda potvrdenie o tom, že niekdy v Thajsku máte trvalý pobyt. Donedávna stačilo, aby napr. v dovolenkovom rezorte ste nechali majiteľovi rezortu, v ktorom ste ubytovaný, podpísať potvrdenie, že ste na danej adrese ubytovaný. Tento papier bolo následne potrebné zaniesť na najbližší imigračný úrad v danej provincií, kde Vám po predložení pasu a podpísaného potvrdenia list of residence vystavili.

Nuovo s dočasnou ŠPZ

Nouvo s dočasnou „červenou“ ŠPZ

Tento certifikát už však nieje možné vystaviť na turistické visa, ale len na akýkoľvek typ NON-IMMIGRANT víz (napr. retiment, student, family, business a pod). Predajca si pri kúpe motorky urobí kópiu vášho pasu, kópiu víz a kópiu arrival card. Tieto kópie podpíšete, predajca Vám vydá potvrdenie o kúpe. Následne je potrebné vybaviť si na najbližšom immigration vyššie spomínaní List of Residence, ktorý je potrebné odovzdať predajcovi. Pre vybavenie List of residence budete potrebovať:

– Vašu fotku v „passport“ formáte (urobíte na každom rohu)

– Vypísané tlačivo „APPLICATION FORM FOR RESIDENCE CERTIFICATE IN THAILAND“ (dostanete na aj na immigration office)

– Fotokópiu pasu, arrival card a víz na samostatnej strane s vlastnoručným podpisom

Zhruba po týždni od kúpy Vám predajca odovzdá potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia na Vaše meno a dočasné ŠPZ-ky (spravidla červené) a po cca 3 týždňom až mesiaci sa Vám ozve s tým, že má pre Vás originál ŠPZ-ku.
 

 

Category: Doprava
  • Andrej says:

    By ma zaujimalo co sa stalo s motorkou, kym si na slovensku? Caka na teba kym sa vratis, alebo si ju predal?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*