Thajský Život . COM

Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský Život . COM - Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Prvé dojmy z mesta Chanthaburi

Pohľad na hotel Rachan v Chanthaburi

Pohľad na hotel Rachan v Chanthaburi

Pomaličky sa kráti môj čas, ktorý som si vyhradil na ostrove Koh Chang. Čas strávený na ostrove som bral viacmenej ako poznávaciu dovolenku, aj keď som za necelý mesiac poznal len zlomok toho čo ostrov ponúka. Na Koh Changu som dlho rozmýšľal, kde budú smerovať moje ďalšie kroky v Thajsku. Rozhodoval som sa medzi mestami Rayong a Chanthaburi, ktoré sa nachádzajú na pevnine smerom na Pattaya / Bangkok a teda len kúsok od Koh Changu. Po dnešnom celodennom tripe som definitívne rozhodnutý…

Včera, teda v nedeľu 02.03.2014, som si o 16:30 zbalil základnú výbavu – notebook, tričko, kraťasy. Sadol som na motorku a vyrazil na trajekt. Čakal ma prvý väčší trip na motorke – dostať sa z Koh Changu do mesta Chanthaburi, čo je zhruba 100 km. Cez internet som mal naštudované o Chanthaburi viac než dosť a potreboval som zistiť na vlastnej koži, či mi toto mesto bude vyhovovať.

Nástup na trajekt z Koh Changu

Nástup na trajekt z Koh Changu

Priznám sa, že z cesty som mal trošku obavy – na dopravu na Koh Changu som sa dá zvyknúť rýchlo, pretože celý Koh Chang je vlastne jedná hlavná cesta okolo celého ostrova s pár odbočkami k rezortom, prírodným úkazom a atrakciám, žiadne semafory, žiadne zložité križovatky. Obavy som nemal preto že neverím svojím vodičským schopnostiam, skôr som sa bál faktu, že v Thajsku dostane vodičák takmer každý kto si oň požiada bez toho aby absolvoval akúkoľvek autoškolu. V druhom rade som sa ešte trošku obával, aby som sa nezabudol, že som v Thajsku – a teda jazdí sa po ľavej strane (z čoho vyplýva aj opačná prednosť na križovatkách).

Premávka v Chanthaburi

Premávka v Chanthaburi

Asi po 30 kilometroch sa zotmelo. Jazda v noci po Thajsku mi príde paradoxne bezpečnejšia ako cez deň, pretože ulice nie sú preplnené pravidla ignorujúcich vodičov. Zastavil som na čerpačke pred odbočkou do mesta Klung, dal som si kafé a ozval sa kamarátovi Pavlovi, ktorý sa v tom čase mal v Klungu nachádzať. Nakoniec som v ceste do Chanthaburi nepokračoval, zmohla ma únava a zobral som si v Klungu na prenájom izbu v motely za 500 Bahtov s tým, že ráno budem v ceste pokračovať. „Ráno“ o 12-tej som si dal na benzínke rýchle raňajky a pokračoval v ceste do Chanthaburi.

Cesta na Rak Sak Chamun

Cesta na Rak Sak Chamun

Od Pavlovej manželky Thanaphon som dostal typ na oblasť, kde by sa mohli nachádzať novostavby na predaj a prenájom. Jednalo sa o oblasť Rak Sak Chamun, ktorá je len 4 kilomentre od centra Chanthaburi. Inteligentná navigácia má namiesto o 500m dlhšieho obchvatu viedla po celom Chanthaburi, čo by som za normálnych okolností bol nahnevaný. V tomto prípade som bol rád, že si môžem začať postupne tvoriť vizuálnu mapu mesta. Po asi 30 odbočkách a 30 jednosmerkách som sa dostal na začiatok Rak Sak Chamun. Podľa cesty, ktorá do oblasti viedla som mal pocit, že prichádzam do tejto oblasti s predstihom 2-3 rokov, pretože práve túto odbočku lemovali len rozostavané nehnuteľnosti a pozemky pripravené na výstavbu.

Novostavby v Rak Sak Chamun

Novostavby v Rak Sak Chamun

Po pár stovkách metroch som dorazil do cieľa, alebo resp. sa nachádzal na začiatku cieľovej oblasti. Rak Sak Chamun je oblasť, ktorú tvorí spleť ciest a uličiek. Ťažko sa to opisuje, ale pre lepšie predstavenie si – z hlavnej cesty, ktorá ide cez oblasť, vedú vedľajšie cesty, ktoré sa vracajú o pár stoviek metrov späť na hlavnú cestu a tvoria tvar U. V tomto U-tvare je opäť zopár vedľajších ciest, na ktorých sú po oboch stranách pozemky s novostavbami.

Dom na Rak Sak Chamun

Dom na Rak Sak Chamun

Všetky domy sú stavané v modernom štýle a dovolím si tvrdiť, veľa z nich kvalitatívne a esteticky prevyšujú kvalitu novostavieb na Slovensku. Thajci sú veľmi duchovne založený a takmer na každom jednom thajskom pozemku sa nachádza popri dome aj „domček pre duchov“. Thajci veria, že každý pozemok má svojho ducha, ktorého si treba uctievať. Preto do takého domčeka nosia napr ryžu, zapaľujú rituálne tyčinky, proste robia všetko preto, aby duch pozemku bol spokojný a priniesol im okrem šťastia aj kľudný spánok.

Jeden z luxusnejších domov

Jeden z luxusnejších domov

V tejto oblasti nájdete všetky možné druhy domov, od jednoduchých bungalovov nastavaných jeden vedľa druhého bez pozemku až po luxusné 2-3 poschodové vily s obrovským pozemkom, s vlastným vstavaným bazénom, mramorovým obkladom a pod. Konkrétne tento jeden na obrázku bol ponúkaný na prenájom za sumu 20 000 bahtov bez energii, ktoré môžu vychádzať odhadom na 3-4tis bahtov mesačne. Čiže za v prepočte 24tis bahtov, čo je asi 536 EUR. Podľa toho čo som mal možnosť vidieť by prenájom podobného dobu na Slovensku vychádzala s energiami minimálne 3 500 EUR / mesiac.

Dom vo vilovej štvrti

Skromný dom vo vilovej štvrti

Pokiaľ sa však uskromníte „normálnejší“  2-podlažný domom s celkovou podlahovou plochou o veľkosti len 130 – 150 m2 (tz. minimálne 2 spálne, obývačka, terasa a 2 kúpeľne) s vlastným ohradeným pozemkom, bez problémov sa zmestíte s nájmom do 10-12tis bahtov mesačne, a to aj s energiami. Mne osobne sa takýto voľný dom na prenájom nepodarilo nájsť, možno to bude aj tým, že veľa ceduliek popri chalupách sú rôzne reklamy na mobilných operátorov, poskytovateľov internetu a pod a bolo ťažké rozoznať, o čo sa jedná, pretože po thajsky zatiaľ čítať neviem a väčšina thajcov aj pri otázke prenájmu na angličtinu kašle.

Pohľad na katedrálu z profilu

Pohľad na katedrálu z profilu

Po prehliadke oblasti som zamieril späť do centra mesta Chanthaburi. Vypol som navigáciu a len tak som sa prechádzal ulicami mesta. Po chvíľke blúdenia po centre som zastavil pred uzatvorenou oblasťou, ktorá sa od ostatných častí mesta niečím odlišovala. Táto oblasť je jedinou katolíckou oblasťou široko ďaleko. Pri vstupe do oblasti som zaparkoval motorku neďaleko katolíckej školy a zbadal z profilu nádhernú katedrálu. Táto katedrála je ozajstné majstrovské dielo.

Katedrála nepoškvrneného počatia Panny Márie

Katedrála nepoškvrneného počatia Panny Márie

The Cathedral of the Immaculate Conception, alebo katedrála nepoškvrneného počatia Panny Márie v Chanthaburi je najväčší katolícky kostol v celom Thajsku. Prvá kaplnka bola postavená na tomto mieste ešte v roku 1711 . Malá kaplnka bola počas 19-teho storočia 4 krát prestavaná a zväčšená v dôsledku imigrácie vietnamský kresťanov, ktorý boli v svoje krajine pre kresťanské vierovyznanie vo svojej krajine prenasledovaný. Posledná piata prestavba bola dokončená v roku 1909 do výsledného gotického štýlu.

Vnútro katedrály

Vnútro katedrály

Katedrála sa nachádza na ľavom brehu rieky Chanthaburi na Chanthanimit Road. Počas druhej svetovej vojny bola strecha kostola odstránená, aby katedrála pôsobila menej podozrivo a tak ich chránila obyvateľov pred spojeneckými leteckými útokmi. Z vnútra pôsobí katedrála naozaj veľmi robustne a priznám sa, že je to zatiaľ najväčší kostol, aký som kedy v živote videl. Z tohto miesta vyžarovala naozaj silná energia a tak, ako som sa po celodennom cestovaní cítil vyčerpane som na tomto mieste nabral opäť novú silu. Z čoho som ostal zaskočený je turizmus – na tomto mieste som strávil zhruba hodinu a pol a ta tento čas som tu nenarazil na ani jedného turistu.

Cesta späť na Koh Chang

Cesta späť na Koh Chang

Po tom čo som opustil Chanthanimit Road som ešte chvíľku poblúdil po Chanthaburi, popozeral som si najväčší miestny trh a popozeral pár potenciálnych miest na bývanie v centre mesta. Bolo pol piatej a začínal ma pomaly tlačiť čas, pretože posledný trajekt späť na Koh Chang odchádza o siedmej večer a predo mnou bolo 100km cesty. Zhruba o piatej som mesto opustil a vydal sa na cestu. Dorazil som zhruba o pol siedmej, premávka bola plynulá a väčšiu časť cesty som letel asi 110km/h. Boli to naozaj fantastické 2 dni a hlavne dnes už viem, že následujúceho pol roka až rok budem mať svoje pevné stanovisko práve v meste Chanthaburi 🙂

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*