abc

Thajský Život . COM

Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský Život . COM - Blog o živote v Thajsku (by Martin Macák)

Thajský „Visa run“ cez Kambodžu (Hat Lek)

pas_visa_runChystáte sa v Thajsku ostať dlhšie ako 2, resp. 3 mesiace a máte vybavené len turistické víza? V tom prípade sa visa run týka aj Vás. Visa run je úkon, ktorý sa týka viacmenej len turistických (pre non-immigrant víza stačí raz za 3 mesiace navštíviť immigration office) víz bez ohľadu na to, na akú dlhú dobu ich máte vybavené. Pri turistických vízach, pokiaľ chcete v Thajsku ostať po 2, resp. 3 mesiacoch ďalšie obdobie, ste povinný  Thajsko fyzicky opustiť a následne sa môžete vrátiť do krajiny späť a ostať ďalšie 2/3 mesiace. Existuje viacej spôsobov ako visa run vykonať, no spravidla ten najjednoduchší je prekročiť hranicu najbližšieho susedného štátu s Thajskom, čo v mojom prípade je Kambodža.

Pre ozrejmenie, prečo píšem o obdobiach 2 až 3 mesiace: Po uplynutí 2 mesiacov nepretržitého pobytu v Thajsku ste povinný buď Thajsko opustiť, alebo môžete jednorázovo požiadať na „Immigration office“ o predĺženie pobytu o ďalší mesiac. Tento úkon je však možné vykonať na 1 vstup iba 1x, teda maximálne po predĺžení môžete ostať 3 mesiace. Predĺženie pobytu o 1 mesiac Vás bude stáť na Immigration dokopy 1 800 Bahtov (platí pre oblasti Trat a Chanthaburi, výška poplatku môže byť v rôzných provinciách mierne odlišná). Ak následne vyčerpáte aj tento mesiac a nechcete riskovať pokutu, resp. v extrémnych prípadoch aj vyhostenie, musíte vykonať visa run.

Hranica na thajskej strane

Hranica na thajskej strane

Pre potreby môjho prvého visa runu som si vybral najbližšie a najrýchlejšie riešenie, a teda najjúžňejší hraničný prechod medzi Thajskom a Kambodžou v dedine „Hat Lek“ (Khlong Yai District, na mape ho nájdete na pravo na pevnine od ostrova Ko Kut). Z ostrova Koh Chang je to niečo okolo 140 km. Visa run som vykonával zároveň aj s kamarátom. Pred thajskými hranicami sme odstavili auto a pešo sa vybrali k administratívnej budove na ľavej strane pred hranicou. Tu si pri okienku vypýta úradník pas kde pokiaľ je všetko v poriadku, dostanete razítko o opustení Thajska, úradník z pasu zoberie „arrival card“ a môžete pokračovať ďalej do „zóny nikoho“ na kambodžskú hranicu. Pokiaľ však ste prekročili povolenú dĺžu pobytu v Thajsku o povedzme 2-3 dni, tzv. Overstay, ste povinný zaplatiť pokutu vo výške 500 bahtov za každý jeden deň. Vtedy Vás úradník otočí k administratívnej budove na pravej strane, kde pri okienku 1,2 Vám vystavia pokutový blok a pokutu zaplatíte. Po zaplatení opäť aj s dokladom idete späť na ľavú stranu, predložíte pas, potvrdenie o zaplatení, úradník zoberie arrival card, dostanete razítko a idete ďalej.

Kambodžská hranica

Kambodžská hranica

Zóna nikoho je dlhá asi 100 metrov, pokračujete rovno smerom ku kambodžskej administratívnej časti. Okamžite po tom čo sa priblížite k rampe Vás odchytia „asistenti“, spýtaju či chcete absolvovať len Visa Run a ponúknu Vám pomoc pri vybavovaní potrebných dokladov. Je potrebné dodať, že asistenti nerobia svojú robotu zadarmo, na konci celého procesu si od Vás vypýtajú odmenu, osobne však pokiaľ robíte visa run prvý krát ako ja, odporúčam ich služby využiť, ušetríte tým kopec času.

V prvom rade následuje „superrýchla“ zdravotný prehliadka – teplomerom Vám odmerajú teplotu a vystavia potvrdenie o tom, že ste zdravý. Tento úkon je povinný a za jeho vykonanie si vypýtajú 20 bahtov. Následne pokiaľ využijete asistentov, si od Vás vypýtajú Váš pas, prípade elektronické kambodžské víza, ktoré ste si dopredu vybavili (elektronické víza sa vybavujú dopredu aspoň 2-3 dni na stránke http://evisa.mfaic.gov.kh, ich cena je cca 25 dolárov. Pokiaľ nemáte e-visa, budete za vystavenie víz na hraniciach platiť cca 2 000 bahtov). Následne Vás usadia do provizórnej kaviarne, kde Vám ponúknu okrem kávy a nápojov aj možnosť kúpiť si za lacný peniaz cigarety Marlboro, LM a pod. (predávajú len po 10ks krabičkách. Podľa mňa však ako sú tie cigarety lacné, tak sa nedajú fajčiť), prípadne Viagru a iné zaujímavosti. Asistenti za Vás vyplnia všetky dokumenty, predbehnú celú frontu „samostatných čakateľov“ a následne si Vás niekoľkokrát zavolajú k okienku na administratívnej budove na podpis a skenovanie otlačkov prstov. Celé to trvá cca 10 minút. Po skončení si od Vás asistenti vypýtajú poplatok za 2 razítka vo výške od 200 do 400 bahtov za razítko, teda dokopy od 400 do 800 bahtov (od do preto, lebo vraj zakaždým je cena iná :-). Po skončení Vám odovzdajú pas s razítkami a odprevadia Vás späť smerom k thajskej hranici. Tak v polovici cesty si Vás zastavia a vypýtajú si „provision“. Od nás dvoch požadovali 1000 Bahtov, no dohodli sme sa na 500 bahtov, teda 250 bahtov / osoba. Pri vracaní sa späť thajskou hranicou si Vás opäť odchytia úradníci, daju Vám do rúk „Departure“ a „Arrival“ card na vyplnenie. Po vyplnení spolu s pasom si prejdete k okienku č. 3 alebo 4, odovzdáte vyplnené formuláre spolu s pasom, o chvíľku dostanete razítko a hotovo, visa run máte za sebou.

Môj prvý visa run teda suma sumárom stál následovne: kambodžské e-visa 25 USD, teda cca 800 bahtov + 20 bahtov prehliadka + 800 bahtov razítka + 250 bahtov provízia, dokopy 1870 bahtov, čo je cca 43 EUR. Verím že táto informácia bude pre niekoho užitočná 🙂